Klub horolezců Hrádek

Oficiální stránky horolezeckého klubu

 

Skály v okolí horolezecké chalupy Klubu horolezců Hrádek nad Nisou


Sektory v okolí:
Císařské údolí |  Fellerovka |  Horní skály |  Kozí hřbety, Ostrý vrch |  Janovice v Podještědí |  Skály u Jítravy |  Skály u Rynoltic |  Jonsdorf |  Oderwitzer Spitzberg |  Oybin |  Weißbachtal | 

FELLEROVKA
FELLEROVA VĚŽ |  HRUŠKA |  KRKAVCOVÁ |  KRKAVEC |  KRKAVČÍ HNÍZDO |  MALÁ HRUŠKA |  ŠACHTOVÁ VĚŽ - VÝCHODNÍ |  ŠACHTOVÁ VĚŽ - ZÁPADNÍ | 

HRUŠKA

Skály
Obr.: Hruška K. Turpiš 25.4.2015

STARÁ CESTA, VIIa (Písk.Sasko), , 1910, . Vlevo od J hrany z balvanu na poličku (hrot) a stěnou (umělé stupy) na vrchol
ZDÁNÍ KLAME, VIIIc (Písk.Sasko), , 26. 6. 1986, Petr Slanina(2), Vratislav Votýpka. J hranou na poličku staré cesty a doleva ke kruhu. Stěnou mírně vlevo přes 2. kruh na vrchol.
NĚMECKÁ CESTA (KOUTOVÁ), VIIb (Písk.Sasko), , 1930, . Zprava od Z hrany do kouta a koutovou spárou přes převis (kruh), doleva stěnou krátce vzhůru a traverz vpravo zpět do spáry a jí na vrchol
NĚMECKÁ CESTA - PŘÍMÁ VAR., VIIc (Písk.Sasko), , 30. 7. 1979, Od kruhu spárou přímo. (poznámka:první známý přelez P.Plachecký, V.Pavlíček)
ČIHULOVA CESTA, VIIb (Písk.Sasko), , 12. 8. 1957, Josef Čihula, Miroslav Machovič. Uprostřed SZ stěny spárou (kruh) k 2. kruhu, traverz doprava do spáry Německé cesty.
ČIHULOVA CESTA - PŘÍMÁ VAR., VIIIb (Písk.Sasko), , 7. 8. 1988, Petr Slanina(2) . Z traverzu přímo přes kruh na vrchol. (poznámka:(původně byla tato varianta součástí cesty Exitus Xa, která vedla přes 2 kruhy vpravo od Čihulovy cesty, pro malou vzdálenou mezi cestami zrušena))
ŽLUTÝ PARADOX, IXc (Písk.Sasko), , 10. 6. 1986, Petr Slanina(2), Vratislav Votýpka. Čihulovou cestou 3 m vzhůru, vlevo spárou na poličku a hranou k 1. kruhu, stěnou přímo k 2. kruhu a vpravo k borháku. Vpravo žlábkem na vrchol
ŽLUTÝ PARADOX - VAR. KULATÝCH OBDÉLNÍKŮ, IXc (Písk.Sasko), , 26. 6. 1986, Petr Slanina(2), Vratislav Votýpka. Ze sedla mezi Hruškou a Malou Hruškou vpravo stěnou (kruh) k 2. kruhu. (poznámka:(původně samostatná cesta přes další dva kruhy, zrušena pro malou vzdálenost mezi cestami))
BOŽÍ HNĚV, IXb (Písk.Sasko), , 26. 6. 1986, Petr Slanina(2), Vratislav Votýpka. Tupou V hranou (2 kruhy) na vrchol.
TŘETÍ NA ŘADĚ, VIIIb (Písk.Sasko), , 7. 8. 1988, Petr Slanina(2), Jiří Svatoš. Uprostřed JV stěny stěnou a žlabem (2 kruhy) na vrchol

Naše tipy na lezení

Smrtka:

Přímá jižní - Nádherná cesta a tak trochu odvážná. Stojí za přelezení. Více informací zde

Vůbec celá tato skála je krásná  a hodí se i pro začátečníky.

10 nejnovějších cest

ANTIŠPEK, (CELŇÁK, Císařské údolí), VIIIc (Písk.Sasko), , 5. 11. 2020, Radek Černický, Petra Hornová, Petr Červeň. Nástup přímo od Pašerácké stezky. Při levé hraně přes 3bh pod vrcholovou hlavu. Dále obtížně přes převis kolem 4.bh na vrchol. (poznámka:Hodně dobře jištěno.)
SKOROSPORTOVKA PRO VIKTORII, (HRÁDECKÝ ROH, Císařské údolí), VIIIb (Písk.Sasko), , 23. 9. 2020, Radek Černický, Petra Hornová, Stanislav Petrůj. Doprava ubíhající rampou pod převis, dále přímo přes dva BH na velký balkon. Namáhavě přes převis (kruh) a přímo k BH a na vrchol. (poznámka:Aby vás, kvůli možnému pádu na balkon, spolulezec dobře jistil, je lepší na balkóně dobrat . Kolem kruhu lahůdka s potřebou přidržet špičku pod převisem.)
LEVÁ ÚDOLNÍ SPARA, (HRÁDECKÝ ROH, Císařské údolí), VI (Písk.Sasko), , 24. 8. 2020, Radek Černický, Petra Hornová. Levou údolní sparu vzhůru asi tři metry mírně vlevo a plotnu pod zeď, traverzu doprava a zorostlim komínem na vrchol. (poznámka:Trochu hůř jištěno.)
HOLKY TO CHTĚJ TAKY, (HRÁDECKÝ ROH, Císařské údolí), VI (Písk.Sasko), , 24. 8. 2020, Radek Černický, Petra Hornová. V severní štěně pravou sparou tvořící písmeno "A" přímo na polici přímo přes bh stěnou ke kruhu.
DUHOVKA, (MALÁ KULIČKA, Kozí hřbety, Ostrý vrch), IX (JPK), , 1. 8. 2020, Ondřej Sojka. Levou údolní hranou n.v.
ÚDOLNÍ SOKOLÍK, (MALÁ KULIČKA, Kozí hřbety, Ostrý vrch), VIIb (JPK), , 1. 8. 2020, Ondřej Sojka, Vladimír Sojka. Středem údolní stěny do sokolíku a jím n.v. (poznámka:Boží)
INTIMNÍ KOUTEK, (HRÁDECKÝ ROH, Císařské údolí), VI (Písk.Sasko), , 12. 7. 2020, Radek Černický, Petra Hornová. Stejně jako cesta "Pětka pro Standu" až na balkón a odtud doleva asi 5 metrů a lahodným koutem nahoru na vrchol.
HNUS FIALOVEJ, (HRÁDECKÝ ROH, Císařské údolí), VI (Písk.Sasko), , 7. 2020, Radek Černický, Petra Hornová. Stejně jako cesta "Pětka pro Standu" až na balkón a odtud doleva asi tři metry a doprava ubíhající puklinou na vrchol.
PRŮLEZOVÁ, (HRÁDECKÝ ROH, Císařské údolí), III (Písk.Sasko), , 7. 2020, Radek Černický, Petra Hornová. Od Jihovýchodu traverz doprava kolem vyvráceného stromu do velkého kouta. Průlezem v koutě na předvrchol.
BLUE LINE, (VELKÁ SMRTKA, Horní skály), VII (JPK), , 4. 6. 2020, Radek Černický, Zdeněk Strnad(2). Na levém okraji východní stěny přímo převislým žebrem (BH) na polici, dále vpravo nevýrazným koutem až pod převis a přímo (smyčky) na vrchol.